پولیپ بینی

پولیپ بینی ، یک توده نرم و غیر سرطانی ناشی از التهاب ، عفونت ، آلرژی و از این قبیل موارد می باشد که در مسیر بینی و سینوس ها قرار می گیرد ؛ لازم به ذکر است ، سبب بروز درد در افراد نمی شود. برای انجام جراحی بینی جهت درمان پولیپ ، می توانید به دکتر محمد ارمی ، بهترین جراح بینی کاشان مراجعه کنید.

 

پولیپ بینی - دکتر ارمی

 

در اکثر مواقع ، این عارضه با اندازه کوچک بدون علائم و نشانه می باشند ، به طوری که خود بیمار متوجه وجود آن ها نمی شود ؛ در صورتی که پولیپ های بزرگتر سبب مسدود شدن مسیرهای بینی شده و در نهایت ، منجر به بروز مشکلات تنفسی ، عفونت ، از بین رفتن حس بویایی و از این قبیل موارد می شوند. احتمال بروز پولیپ بینی ، در هر فرد و در هر سن وجود دارد ؛ اما در میان میانسالان بسیار شایع تر می باشد.

علائم پولیپ بینی

از نشانه های بروز این عارضه ، باید به مواردی که در ذیل ذکر شده اند ، اشاره کنیم :

 • آبریزش بینی
 • کاهش حس بویایی
 • گرفتگی مداوم بینی
 • احساس درد در نواحی سر و صورت
 • خر و پف
 • و غیره

دلایل ایجاد پولیپ بینی

با اینکه هنوز علت قطعی ایجاد این عارضه ، مشخص نشده است ، تشکیل پولیپ بینی ، می تواند در اثر بروز التهاب غشای مخاطی بینی و سینوس ها ، باشد. بروز پولیپ در بینی در سنین جوانی و میانسالی شیوع بیشتری دارد. هر چند در تمامی سنین احتمال بروز آن وجود دارد. بروز آلرژی و ایجاد عفونت ، می تواند پولیپ های بینی را تشدید کند. همچنین عوامل دیگری در ایجاد پولیپ های بینی موثرند ، که عبارتند از :

 1. داشتن سابقه خانوادگی
 2. داشتن حساسیت به داروی آسپرین
 3. ابتلا به بیماری آسم
 4. ابتلا به اختلال ژنتیکی فیبروز کیستیک
 5. اختلال فیبروز کیستیک

این اختلال در اثر ایجاد انسداد در جریان هوای طبیعی از راه بینی ، ایجاد می شود و ممکن است منجر به بروز عوارض زیر شود :

 • رینوسینوزیت یا بروز عفونت در بینی و سینوس ها
 • ایجاد آپنه ی انسدادی در هنگام خواب ، و بروز وقفه در تنفس در هنگام خواب

عوامل موثر در ابتلای افراد به عارضه پولیپ

علت اصلی بروز پولیپ بینی تا کنون مشخص نشده است، اما برخی عوامل می‌توانند در رشد و تشدید آن تأثیرگذار باشند. در ادامه با این عوامل آشنا خواهیم شد.
سن: ابتلا به پولیپ در هر سنی شایع است، اما بزرگسالان و میانسالان بیشتر از دیگران به این عارضه مبتلا می‌شوند. جالب است بدانید که میزان ابتلای آقایان به این عارضه دو برابر بانوان است. کودکان کمتر از ۱۰ سال به ندرت به این عارضه مبتلا می‌شوند.

فیبروز کیستیک: این بیماری مزمن بر عملکرد طبیعی برخی اعضای بدن مانند پولیپ بینی، ریه و کبد تأثیرگذار است

آسم: افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی ممکن است با مشکلات متعددی در مسیر تنفسی خود رو به رو شوند، که این می‌تواند ریسک بروز پولیپ را افزایش دهد.

سینوزیت قارچی: وجود قارچ‌های مختلف در هوا می‌تواند باعث بروز عوامل آلرژیک در برخی افراد شود، که این آلرژیها ممکن است منجر به رشد پولیپ شوند، به ‌ویژه در افراد مبتلا به سینوزیت قارچی که واکنش شدیدی به قارچ‌های معلق در هوا دارند.

مصرف آسپرین: برخی از افراد حساسیت به داروهایی مانند آسپرین دارند، که مصرف آنها ممکن است باعث واکنش‌های آلرژیک شود و در نتیجه عوامل بروز پولیپ بینی را فراهم کند.

راه های پیشگیری از بروز پولیپ بینی با دکتر ارمی

 1. با شناسایی عوامل بروز آلرژی و حساسیت ، از محیط هایی که این عوامل در آن ها وجود دارند ، دوری کنید.
 2. یک رژیم غذایی مناسب را در پیش بگیرید.
 3. محل زندگی و کار خود را مرطوب نگه دارید.
 4. می توانید برای مرطوب نگهداشتن محیط بینی ، از اسپری های مخصوص بینی استفاده کنید.

پولیپ بینی - دکتر ارمی

بروز پولیپ های بینی در کودکان

اگر چه پولیپ بینی عارضه ای شایع در بزرگسالان است ، ولی ممکن است در سنین کودکی بروز کند. کودکان معمولا بروز درد و ناراحتی را جدی نمی گیرند و یا آن را پنهان می کنند. بنابراین والدین باید به تغییر رفتار کودک توجه کنند. یکی از تغییرات شایع ، که می تواند نشان دهنده تغییرات در سیستم تنفسی کودک باشد ، اینست که ، کودک در هنگام خواب خرناس می کشد ، یا از گلو و بینی او صداهایی خارج می شود. همچنین بروز دیگر اختلالات در تنفس کودک از جمله آبریزش بینی ، اختلال در تنفس از راه بینی ، درد در ناحیه صورت و … می تواند نشان دهنده این باشد که ، کودک احتمالا به پولیپ مبتلا شده است. بنابراین در صورت مشاهده این نشانه ها ، برای بررسی وضعیت سلامتی کودک ، به پزشک مراجعه کنید.

اقدامات پیشگیرانه از ایجاد پولیپ در کودکان تحت نظر دکتر محمد ارمی

 1. میزان رطوبت محل زندگی را کنترل کنید ، و در صورت کم بودن رطوبت ، از دستگاه های بخور استفاده کنید.
 2. به کودک آموزش دهید در ساعت مشخصی به رختخواب برود و بخوابد.
 3. دقت داشته باشید در طول روز مایعات کافی به بدن کودک برسد. زیرا کودکان معمولا در طول روز فعالیت زیادی دارند.
 4. از نگهداشتن حیوانات خانگی ، برای حفظ سلامت کودک و جلوگیری از بروز آلرژی و حساسیت در او ، اجتناب کنید.

رعایت این نکات ساده می تواند زمینه بروز آلرژی ، که یکی از مهمترین عوامل ایجاد پولیپ های بینی است را ، کاهش دهد.

روش های تشخیص پولیپ های بینی

پزشک با معاینه دقیق بیمار و بررسی وضعیت فیزیکی و سلامتی او به تشخیص پولیپ ها می پردازد. البته ممکن است پزشک برای تشخیص بهتر از روش های زیر کمک بگیرد:

تست های عکسبرداری مانند سی تی اسکن : این تست پزشک را در تعیین اندازه و محل دقیق پولیپ ها یاری می دهد. همچنین این تست می تواند مشکلات ساختاری و اختلالات بینی را نیز مشخص کند.

تست های پوستی آلرژی : این تست ها می توانند التهاب مزمن را شناسایی کنند.

تست آندوسکوپی بینی : این تست توسط وسیله ای به نام آندوسکوپ انجام می شود ، و پزشک به کمک تصاویر گرفته شده از درون بینی توسط آندوسکوپ ، می تواند قسمت های داخلی بینی را به دقت بررسی کند.

درمان پولیپ بینی با بهترین جراح بینی کاشان

در برخی از مواقع ، با توجه به شرایط بیماران می توان با استفاده از دارو ، اندازه پولیپ را کاهش داد و همچنین ، آن را از بین برد ؛ در حالی که در بعضی از مواقع تنها راه درمان ، انجام جراحی می باشد ؛ لازم به تذکر است در برخی از مواقع ، با توجه به دریافت نتایج مطلوب از درمان پولیپ بینی ، امکان بازگشت آن وجود دارد ؛ بنابراین ممکن است نتیجه درمان این عارضه ، دائمی نباشد.

مراقبت های بعد از جراحی پولیپ بینی

رعایت توصیه های دکتر ارمی ، بهترین دکتر گوش و حلق و بینی کاشان ، بعد از عمل جراحی ، به بهبودی هر چه سریع تر بیماران کمک می کند ؛ به همین علت ، همواره به آن ها توصیه می شود ، نکات و توصیه های پزشک معالج خود را در این دوران فراموش نکنند ؛ در ذیل ، به برخی از مهم ترین نکات بعد از عمل پولیپ ، اشاره شده است ؛ با ما همراه باشید.

استراحت بعد از جراحی

استراحت در دوران نقاهت عمل جراحی پولیپ ، از اهمیت به سزایی برخوردار است ؛ بیماران در این مدت زمان ، باید از انجام فعالیت های سنگین ؛ از جمله بلند یا جا به جا کردن اجسام بیش از دو کیلو خودداری نمایند.

استعمال دخانیات و مصرف الکل

مصرف نوشیدنی های حاوی الکل ، منجر به نازک شدن رگ ها و رقیق شدن خون می گردد که این مسئله ، با خونریزی همراه خواهد بود ؛ بنابراین به بیماران توصیه می شود ، به منظور جلوگیری از بروز خونریزی در دوران نقاهت عمل پولیپ ، از مصرف الکل خودداری نمایند. استعمال دخانیات نیز موجب بروز تاخیر در بهبودی می گردد ؛ بنابراین بهتر است در این دوران ، از مصرف سیگار و قلیان نیز خودداری شود.

درد بعد از جراحی

در صورتی که پس از عمل پولیپ بینی در کاشان ، احساس درد داشتید ؛ به غیر از استفاده از مسکن های تجویز شده توسط بهترین متخصص گوش و حلق و بینی کاشان ، مجاز به مصرف داروهای دیگر نیستید ؛ بنابراین در صورت تمایل به مصرف سایر داروها در ابتدا با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

 

پولیپ بینی - دکتر ارمی

مراقبت های بعد از جراحی پولیپ بینی

استراحت: بعد از جراحی، استراحت کافی برای بدن شما بسیار حیاتی است. سعی کنید در اولین روزها پس از عمل فعالیت‌های خاصی انجام ندهید و به خوبی استراحت کنید.

مصرف مایعات: مایعات بسیار مهم هستند تا از خشکی بینی جلوگیری کنید بنابراین بدن خود را هیدراته نگه دارید. مصرف آب و مایعاتی مانند آب‌های معدنی و آب‌ میوه های طبیعی مفید است.

مصرف داروها: پزشک شما ممکن است داروهای ضد التهابی یا ضد درد به شما تجویز کند. از داروها به دقت استفاده کنید و به دستورات پزشک خود عمل کنید.

استفاده از بخور ملایم: برای کمک به تخلیه بینی و احتمالاً کاهش قرمزی و تورم، استفاده از بخور ملایم می‌تواند مفید باشد. اما مطمئن شوید که از بخورهای ملایم استفاده کنید و از بخورهای شدید و گرم خودداری کنید.

مراقبت از بینی: مراقبت‌های مرتبط با بینی شامل پاک کردن خون ، استفاده از محلول‌های نمکی برای شستشوی بینی، و رعایت دستورات پزشک برای تغییر بانداژ

هزینه عمل پولیپ بینی در کاشان با دکتر ارمی

هزینه عمل پولیپ بینی در کاشان ، با توجه به موارد بسیاری در هر فرد متغیر می باشد ؛ از این رو جهت کسب آگاهی از هزینه جراحی این پروسه ، باید به متخصص گوش و حلق و بینی خوب در کاشان مراجعه نمایید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری