عمل بینی برای چه کسانی خطرناک است؟

عمل زیبایی بینی - https://drerami.com/

عمل بینی که به آن رینوپلاستی ( Rhinoplasty ) هم می‌ گویند یکی از محبوب ‌ترین روش ‌های زیبایی صورت در جهان و بخصوص در ایران است. این عمل می ‌تواند هم برای بهبود ظاهر بینی و هم برای اصلاح مشکلات تنفسی انجام شود. در حالی که عمل بینی به طور کلی یک عمل امن است ، اما برای برخی افراد می‌ تواند خطرناک باشد.

جراحی بینی چیست و چگونه انجام می ‌شود ؟

جراحی بینی یک عمل پیچیده است که توسط یک جراح بینی انجام می ‌شود. در طول عمل ، جراح پوست و استخوان بینی را برش می ‌دهد و سپس آن را به شکل مورد نظر در می ‌آورد. در برخی موارد ، جراح ممکن است از غضروف یا استخوان پیوندی برای اضافه کردن یا کم کردن حجم بینی استفاده کند. جراحی بینی معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می ‌شود ، به این معنی که بیمار در طول عمل بیهوش خواهد بود. این عمل بسته به پیچیدگی آن می ‌تواند بین 1 تا 4 ساعت طول بکشد.

عمل بینی برای چه کسانی خطرناک است؟

همانطور که گفته شد جراحی بینی به طور کلی یک جراحی ایمن است ، اما برای برخی از افرادی که شرایط سلامتی خاصی دارند ، می‌ تواند خطرناک باشد. افرادی که دارای یکی از بیماری های زیر هستند ، انجام جراحی بینی برایشان توصیه نمی شود :

افرادی که اختلالات خونریزی دارند

افرادی که اختلالات خونریزی دارند ، مانند هموفیلی ، در معرض خطر بیشتری برای خونریزی بیش از حد در طول یا بعد از عمل هستند.

افراد دارای بیماری های قلبی

افراد مبتلا به بیماری های قلبی ، مانند بیماری عروق کرونر یا نارسایی قلبی ، در معرض خطر بیشتری برای عوارض قلبی در طول عمل هستند و جراحی بینی به هیچ وجه به این افراد توصیه نمی شود.

بیماری های ریوی

افراد مبتلا به بیماری های ریوی ، مانند آسم یا COPD ، در معرض خطر بیشتری برای عوارض تنفسی در طول عمل و بعد از عمل بینی قرار دارند.

افراد دیابتی

افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر بیشتری برای عفونت و مشکلات التیام زخم بعد از عمل هستند ولی با توصیه های متخصص بیهوشی در ویزیت قبل از عمل احتمال عوارض بسیار کمتر خواهد بود.

افراد با فشار خون بالا

افرادی که به فشار خون بالا مبتلا هستند ، در معرض خطر بیشتری برای خونریزی بیش از حد در طول یا بعد از عمل هستند.

سابقه مصرف سیگار

افراد سیگاری در معرض خطر بیشتری برای عفونت و مشکلات التیام زخم بعد از عمل هستند. پیشنهاد می شود که این افراد 4 هفته قبل از جراحی بینی ، و 4 هفته بعد از عمل بینی سیگار را کنار بگذارند تا در روند جراحی بینی و در دوره نقاهت به مشکلات برخورد نکنند.

علاوه بر موارد ذکر شده ، عمل بینی برای افرادی که انتظارات غیر واقعی از نتایج دارند نیز مناسب نیست. مهم است که قبل از عمل با جراح خود در مورد اهداف خود صحبت کنید و از آنچه واقعاً می توانید از عمل انتظار داشته باشید آگاه باشید.

خطرات عمل بینی برای افراد دارای شرایط خاص

اکنون شما مطلع هستید که چه افرادی نباید جراحی بینی را انجام دهند اما اگر برایتان این سوال به وجود آمده است که چه خطراتی این افراد را تهدید می کند عمل بینی برای افراد دارای شرایط خاص می ‌تواند شامل موارد زیر باشد:
خونریزی بیش از حد : این می تواند منجر به کم خونی شدید و یا نیاز به تزریق خون شود.
عفونت : عفونت می تواند منجر به آبسه و سپسیس ( گند خونی یا مسمومیت خون ) شود.
مشکلات تنفسی : عمل بینی برای افراد دارای بیماری های تنفسی مانند آسم ، ممکن است با مشکلات بیشتر تنفسی در دوره نقاهت روبرو شوند. زیرا بعد از جراحی بینی ، به دلیل تورم می تواند شرایط تنفس را سخت تر کند.
حمله قلبی : این عارضه ممکن است به دلیل استرس عمل یا عوارض بیهوشی به وجود بیاید.

اگر شرایط سلامتی خاصی دارید چه باید کرد ؟

اگر شرایط سلامتی خاصی دارید، مهم است که قبل از عمل بینی با جراح خود در مورد خطرات و مزایا و مراقبت های پیش از عمل و بعد از عمل صحبت کنید. جراح شما می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که آیا جراحی بینی برای شما مناسب است یا خیر. در برخی موارد ، جراح شما ممکن است عمل را به تعویق بیندازد تا زمانی که وضعیت سلامتی شما تحت کنترل باشد. در موارد دیگر ، جراح شما ممکن است عمل را به طور کلی توصیه نکند.
در نهایت باید گفت که عمل بینی می تواند یک روش امن و موثر برای بهبود ظاهر یا عملکرد بینی شما باشد. با این حال ، برای برخی افراد می تواند خطرناک باشد. اگر شرایط سلامتی خاصی دارید ، مهم است که قبل از عمل با جراح خود در مورد خطرات و مزایای آن صحبت کنید تا بر حسب مورد با مشاوره از پزشک معالج با امنیت قابل جراحی انجام شود.