مراقبت های بعد از جراحی پلک

به طور کلی می توان گفت که بلفاروپلاستی یا جراحی پلک ، نوعی جراحی زیبایی است که به رفع افتادگی پلک می پردازد و پوست، چربی و عضله اضافه آن را بر می دارد و با هدف اصلاح افتادگی و رفع چین و چروک نواحی اطراف پلک انجام می شود. افزایش سن، منجر به کشیده شدن پلک ها و عضلاتی که از آن ها محافظت می کند، می شود ؛ در نتیجه چربی اضافه ، بالا یا زیر پلک ها جمع شده و سبب افتادگی شدید پلک های بالا و پایین می شود. این حالت ، علاوه بر پیرتر به نظر رسیدن چهره ، منجر به کاهش بینایی محیطی نیز می شود ، خصوصا میدان بالا و پایین دید. با انجام این جراحی ، می توان این مشکلات بروز یافته را برطرف یا کاهش داد و همچنین باعث می شود چشم ها نیز جوان تر به نظر برسند. به منظور تسریع روند بهبودی ، رعایت مراقبت های بعد از جراحی پلک الزامیست که در ادامه این مطلب از دکتر محمد ارمی ، بهترین جراح پلک کاشان ، به آن ها اشاره خواهیم کرد.

مراقبت های بعد از جراحی پلک - دکتر ارمی

مراقبت های بعد از جراحی پلک

مراقبت از زخم جراحی زیبایی پلک :

 • کنترل تورم و التهاب پلک یکی از مهم ترین نکاتی است که باید در مراقبت های بعد از جراحی پلک مورد توجه بیماران قرار بگیرد. به این منظور برای جلوگیری از افزایش تورم پلک از کمپرس یخ استفاده نمایید.
 • در روز اول پس از عمل ، هر یک ساعت به مدت 15 دقیقه از کمپرس سرد استفاده نمائید.
 • معمولا بعد از جراحی، پانسمانی به روی پلک گذاشته نمی شود ولی به روی خطوط جراحی پماد زده خواهد شد. استفاده از این پماد کمی موجب تاری دید می شود که طبیعی است و به تدریج برطرف خواهد شد.
 • در این حالت در صورتی که پلک دچار خون ریزی شد می توانید به آرامی گاز استریل را به روی زخم قرار داده و بلافاصله از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • روز پنجم پس از عمل ، بخیه ها برداشته می شوند ، رفع جای بخیه ها به 1 الی 2 ماه زمان نیاز دارد ، جای آن ها هیچ گاه به طور کامل از بین نمی رود ؛ لازم به ذکر است جای بخیه ها در میان چین های پلک پنهان شده و افراد به راحتی متوجه خط بخیه نمی شوند.
 • تا چهار هفته پس از عمل بلفاروپلاستی ، از ماساژ و خارش پلک پرهیز کرده و محل بخیه ها را دستکاری نکنید.
 • تا دو هفته پس از عمل پلک ، از به کار بردن مواد آرایشی بر روی محل عمل خودداری نمائید.
 • 3 یا 4 روز اول از مصرف غذاهای سفت که نیاز به جویدن دارند خودداری نمایید.
 • مصرف نمک را به حداقل برسانید و بیشتر از مایعات استفاده کنید.

فعالیت های پس از عمل پلک :

 1. در چهار روز ابتدائی پس ازاین پروسه ، استراحت کامل داشته باشید ، حتی الامکان دراز کشیده و چشم ها را ببندید.
 2. توصیه می شود به هنگام دراز کشیدن سر خود را بالا تر از حد معمول قرار داده و به صورت طاق باز بخوابید.
 3. از خندیدن و حرف زدن بیش از حد خودداری نمایید چرا که ممکن است موجب فشار وارد شدن به پلک شود.
 4. تا یک ماه پس از جراحی ، از انجام فعالیت های بدنی سنگین خودداری نمائید.
 5. آهسته قدم بردارید.
 6. توصیه می شود در مراقبت های بعد از جراحی پلک به هنگام خروج از خانه از عینک آفتابی استفاده کنید. بهتر است در روزهای ابتدایی پس از جراحی بلفاروپلاستی در کاشان ، حتی در خانه هم از عینک تیره و آفتابی استفاده نمایید.
 7. به مدت 2 هفته پس از جراحی زیبایی پلک در کاشان ، از لنز استفاده نکنید.

نکات و مراقبت های بعد از جراحی پلک

دارو :

 • تنها داروهایی را که جراح پلک معالج شما تجویز کرده است ، استفاده نمائید.
 • به مدت یک هفته هر شش ساعت یک بار ، از قطره چشمی استفاده نمایید.
 • برای شستشو چشم های خود حتما از سرم های فیزیولوژیک استفاده نمایید. البته پس از گذشت دو روز شستن چشم ها توسط آب جوشیده سرد مانعی ندارد.
 • تا دو هفته پس از عمل زیبایی پلک ، صبح و شب از پماد تجویز شده بر روی محل بخیه ها استفاده نمایید. ( بسته نشدن کامل پلک ها در هفته های ابتدائی پس از جراحی زیبایی پلک ، مسئله ای طبیعی است ؛ پیش از خواب از پماد چشمی استفاده نمایید. )
 • به مدت یک هفته در مراقبت های بعد از جراحی پلک ، از مصرف برخی از داروها همانند بروفن، آسپرین، ویتامین E و همچنین از استعمال دخانیات پرهیز کنید.

استحمام بعد از عمل پلک :

 • تا 5 روز پس از جراحی زیبایی پلک ، از خیس شدن صورت خود اجتناب نمایید ؛ در روز پنجم ، پیش از مراجعه به مطب استحمام کنید.

رانندگی بعد از عمل بلفاروپلاستی :

 1. به مدت 24 ساعت پس از عمل زیبایی پلک رانندگی نکنید.

در صورت مشاهده علائم زیر سریعا به پزشک مراجعه نمایید :

 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • ضربان قلب غیر عادی
 • خونریزی
 • مشکلات بینایی
 • چشم درد شدید که تا به حال تجربه نکرده اید.
 

نکات مورد توجه و مراقبت های بعد از جراحی پلک :

 1. در 2 روز ابتدائی پس از عمل ، میزان تورم و کبودی افزایش می یابد ؛ اما در طی 1 الی 2 هفته به تدریج بر طرف می شود.
 2. خارج شدن خون از ناحیه بخیه ها ، در روزهای ابتدایی بعد از عمل ( 1 الی 2 روز پس از آن ) مسئله ای طبیعی بوده و جای هیچ گونه نگرانی ندارد.
 3. احتمال تاری دید در روزهای ابتدایی پس از عمل بلفاروپلاستی در کاشان ، وجود داشته که مسئله ای عادی می باشد.
 4. در روزهای ابتدایی پس از جراحی ، امکان دارد پلک بیمار در اثر تورم منظره مطلوبی نداشته باشد و برجستگی و نامنظمی در محل بخیه ها مشاهده شود ؛ که جای نگرانی نداشته و در طی 1 الی 2 ماه برطرف می شود ؛ بنابراین نتایج به دست آمده از عمل زیبایی پلک ، در روزهای ابتدائی قابل مشاهده نخواهد بود.
 5. در افرادی که پیش از عمل ، پلک و ابروهای شان نامتقارن باشد ؛ امکان نا متقارنی خفیف پس از عمل پلک ، نیز وجود دارد.
 6. انجام جراحی زیبایی پلک ، منجر به تغییر فرم چشم و ابرو و همچنین لیفت ابرو یا درشت تر شدن چشم ها نمی شود. بعد از رعایت مراقبت های بعد از جراحی پلک و کاهش ورم و کبودی ها می توانید شاهد این موضوع باشید.
 7. با انجام عمل جراحی بلفاروپلاستی ، نمی توان تمامی چین و چروک های اطراف چشم را برطرف کرد ؛ چشم ها پس از این عمل 5 الی 11 سال جوان تر به نظر می رسند.
 8. افزایش سن منجر به افتادگی پوست و بروز چین و چروک های جدید می گردد ؛ بنابراین ممکن است بیماران پس از گذشت 5 الی 11 سال از انجام جراحی پلک در کاشان با دکتر ارمی ؛ نیاز به عمل مجدد پیدا کنند.

رفع تورم و کبودی بعد از جراحی پلک

دقت داشته باشید که احساس کشیدگی ، درد ، تنگ بودن پلک ها در روزهای نخستین پس از جراحی کاملا طبیعی بوده و ممکن است تیرگی و کبودی هایی را در اطراف چشمان خود احساس نمایید. این موضوع از جمله عارضه های طبیعی ناشی از جراحی بلفاروپلاستی بوده که به دلیل آسیب هایی که به بافت های پوست وارد می شود ، رخ می دهد. معمولا این تورم و کبودی ها تا دو هفته ادامه دارد و پس از آن رو به بهبودی رفته و به صورت کامل از بین می رود. در ادامه برخی راهکارهای ساده اما موثر بیان شده است که می تواند در کنترل تورم و کبودی بعد از عمل زیبایی پلک موثر باشد :

 1. برای کمک به کاهش تورم و کبودی در دوران مراقبت های بعد از جراحی پلک توصیه می شود در 24 ساعت اول پس از جراحی حتما از کمپرس یخ روی نواحی اطراف چشم استفاده نمایید. بهتر است هر یک ساعت یکبار برای 10 الی 15 دقیقه از کمپرس استفاده کنید.
 2. نحوه خوابیدن بعد از جراحی پلک دارای اهمیت زیادی است. توصیه می شود حتما به پشت دراز کشیده و دو بالش زیر سر خود قرار دهید تا شانه و سر در ارتفاع بالاتری نسبت به بدن قرار بگیرد. از خوابیدن روی صورت و پهلو خودداری نمایید این کار ورم پلک شما را تا حد زیادی افزایش می دهد.
 3. بهتر است تا مدتی مصرف نمک و ادویه ها را در رژیم غذایی خود به حداقل میزان ممکن برسانید.
 4. از انجام فعالیت هایی که موجب ایجاد فشار به چشم ها می شود تا دو هفته در دوران مراقبت های بعد از جراحی پلک خودداری نمایید.
 5. آب کافی بنوشید و در رژیم غذایی خود از میوه و سبزیجات تازه استفاده نمایید.

کرم ترمیم کننده بعد از بلفاروپلاستی

یکی از نگرانی های بیشتر بیماران پس از انجام جراحی زیبایی پلک در خصوص باقی ماندن جای اسکار و برش های جراحی است. در واقع باید بدانید که جای برش های این جراحی به صورت کامل از بین نمی رود اما از آنجایی که این برش ها در ناحیه چین پلک ایجاد می شود و کاملا ظریف است مدتی پس از جراحی کاملا محو شده و زمانی که چشم ها باز هستند به هیچ عنوان قابل مشاهده نیستند. با این حال توصیه می شود با مشورت پزشک خود یک کرم ترمیم کننده تهیه نموده و در دوران مراقبت های بعد از جراحی پلک از آن استفاده نمایید تا هرچه سریع تر و بهتر محل زخم و برش های شما از بین رفته و اثری از اسکار باقی نماند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

4.4 5 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها