مراقبت های بعد از آندوسکوپی سینوس

دوران نقاهت آندوسکوپی سینوس ، نیز همانند سایر روش های درمانی و زیبایی ، به منظور دستیابی به نتایج مطلوب نیاز به رعایت دستورالعمل ها و توصیه های متخصص گوش و حلق و بینی دارد ؛ از این رو در این مقاله از دکتر محمد ارمی ، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی کاشان ، به شرح مهم ترین نکات مراقبت های بعد از آندوسکوپی سینوس ، پرداخته ایم.

 

مراقبت های بعد از آندوسکوپی سینوس - دکتر ارمی

 

مراقبت های بعد از آندوسکوپی سینوس

  • نسبت به مصرف داروهای تجویزی پزشک ، توجه نشان داده و به هیچ وجه سهل انگاری نکنید.
  • تا مدتی باید از فین کردن خودداری کنید.
  • تا مدتی باید طاق باز خوابیده و به منظور قرار گیری سر در مکانی بالاتر از بدن ، دو بالش در زیر سر خود قرار دهید.
  • افراد باید تا مدتی از شنا و رفتن به استخر خودداری کنند ، چرا که کلر موجود در آب استخر ، تحریک کننده مخاط و سینوس ها می باشد.
  • بیماران باید تا مدتی از خم شدن ، بلند و جابجا کردن اجسام سنگین خودداری کنند.
  • از مصرف داروهایی که منجر به اختلال در انعقاد خون می شوند ، اجتناب کنید.

تغذیه بعد از عمل اندوسکوپی سینوس

پزشک در روزهای ابتدایی پس از جراحی بینی ، توصیه به قرارگیری مواد غذایی نرم و آبکی در رژیم غذایی بیماران می کند ؛ آن ها به مرور می توانند مواد غذایی سفت تر را نیز در رژیم غذایی خود جای دهند. رعایت کردن این نکته در مراقبت های بعد از آندوسکوپی سینوس موجب جلوگیری از ایجاد عارضه جدی و درد می شود.

در حالت کلی باید بدانید که هیچ محدودیت غذایی بعد از این جراحی وجود ندارد اما اگر احساس درد داشته باشید می توانید از غذاهای نرم و میکس شده استفاده نمایید. برای جلوگیری از بروز یبوست به دلیل داروهای مصرفی و همچنین ریکاوری سریع نیز توصیه می شود از آب و مایعات بسیاری در دوره نقاهت پس از جراحی آندوسکوپی سینوس استفاده شود.

 

مراقبت های بعد از جراحی اندوسکوپی سینوس - دکتر ارمی

 

عوارض رعایت نکردن مراقبت های بعد از آندوسکوپی سینوس

سینوس ها ، در مجاورت اعضا مهم و حیاتی بدن همانند مغز و چشم می باشند ؛ بنابراین انجام عمل ، حساسیت بسیاری دارد ؛ از این رو باید در انتخاب متخصص گوش و حلق و بینی ، بسیار دقت کنید ؛ چرا که میزان تجربه و مهارت جراح بینی کاشان بروز عوارض نامطلوب را به طرز چشمگیری کاهش می دهد.

استفاده از دستگاه بخور در مراقبت های بعد از جراحی آندوسکوپی سینوس

استشمام هوای مرطوب یکی از مهم ترین نکات در مراقبت های بعد از عمل آندوسکوپی سینوس است که تا حد زیادی از گرفتگی بینی جلوگیری کرده و به کاهش تورم بینی کمک می کند به همین دلیل پیشنهاد می شود در طی دوران نقاهت خود حتما از یک دستگاه بخور و مرطوب کننده هوا در محیط اتاق و محل استراحت خود استفاده نمایید. لازم به ذکر است که این دستگاه ها علاوه بر ایجاد رطوبت به پاک شدن هوا نیز کمک می کند.

جلوگیری از سرماخوردگی

از دیگر نکات مهمی که در دوران مراقبت های بعد از جراحی آندوسکوپی سینوس باید به ان توجه داشته باشید پرهیز از افرادی است که به سرماخوردگی یا آنفولانزا دچار هستند. همچنین باید تمامی نکات بهداشتی و مراقبتی را به خوبی رعایت کنید تا در طی این دوران به سرماخوردگی دچار نشوید. در صورتی که دچار عطسه و سرفه شدید در طی این دوران لازم است حتما با دهان باز عطسه و سرفه نمایید تا فشاری به بینی شما وارد نشود. همچنین می توانید از بالشتک های جاذب مرطوب جهت جذب آب بینی در قسمت ناحیه پایینی بینی خود استفاده نمایید.

کاهش تورم بعد از عمل آندوسکوپی سینوس

استفاده از کمپرس سرد ، کاهش فعالیت بدنی ، رعایت رژیم غذایی و پرهیز از مصرف نمک و ادویه های تند و اسیدی از جمله موارد مهمی است که به کاهش تورم بینی بعد از جراحی آندوسکوپی سینوس کمک می کند.

سردرد بعد از عمل اندوسکوپی

در صورت احساس درد بدون اجازه از متخصص گوش و حلق و بینی و پزشک معالج خود اقدام به مصرف مسکن نکنید ، چرا که مطلع کردن ایشان امری ضروری می باشد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری