پولیپ بینی

پولیپ بینی چیست ؟

پولیپ بینی ، یک توده نرم و غیر سرطانی ناشی از التهاب ، عفونت ، آلرژی و از این قبیل موارد می باشد که در مسیر بینی و سینوس ها قرار می گیرد ؛ لازم به ذکر است ، سبب بروز درد در افراد نمی شود. ( متخصص گوش و حلق و بینی )

در اکثر مواقع ، پولیپ ها با اندازه کوچک بدون علائم و نشانه می باشند ، به طوری که خود بیمار متوجه وجود آن ها نمی شود ؛ در صورتی که پولیپ های بزرگتر سبب مسدود شدن مسیرهای بینی شده و در نهایت ، منجر به بروز مشکلات تنفسی ، عفونت ، از بین رفتن حس بویایی و از این قبیل موارد می شوند.

احتمال بروز پوليپ بيني ، در هر فرد و در هر سن وجود دارد ؛ اما در میان میانسالان بسیار شایع تر می باشد.

 

پولیپ بینی

علائم پوليپ بيني

از نشانه های بروز پوليپ بيني ، باید به مواردی که در ذیل ذکر شده اند ، اشاره کنیم :

  • آبریزش بینی
  • کاهش حس بویایی
  • گرفتگی مداوم بینی
  • احساس درد در نواحی سر و صورت
  • خر و پف
  • و غیره

درمان پولیپ بینی

در برخی از مواقع ، با توجه به شرایط بیماران می توان با استفاده از دارو ، اندازه پولیپ را کاهش داد و همچنین ، آن را از بین برد ؛ در حالی که در بعضی از مواقع تنها راه درمان ، انجام جراحی می باشد ؛ لازم به تذکر است در برخی از مواقع ، با توجه به دریافت نتایج مطلوب از درمان پوليپ بيني ، امکان بازگشت آن وجود دارد ؛ بنابراین ممکن است نتیجه درمان پوليپ بيني ، دائمی نباشد.

مراقبت های بعد از جراحی پولیپ بینی

رعایت توصیه های پزشک بعد از عمل جراحی پولیپ بینی ، به بهبودی هر چه سریع تر بیماران کمک می کند ؛ به همین علت ، همواره به آن ها توصیه می شود ، نکات و توصیه های پزشک معالج خود را در این دوران فراموش نکنند ؛ در ذیل ، به برخی از مهم ترین نکات بعد از عمل پولیپ بینی ، اشاره شده است ؛ با ما همراه باشید.

استراحت بعد از جراحی پولیپ بینی

استراحت در دوران نقاهت عمل جراحی پولیپ بینی ، از اهمیت به سزایی برخوردار است ؛ بیماران در این مدت زمان ، باید از انجام فعالیت های سنگین ؛ از جمله بلند یا جا به جا کردن اجسام بیش از دو کیلو خودداری نمایند.

استعمال دخانیات و مصرف الکل

مصرف نوشیدنی های حاوی الکل ، منجر به نازک شدن رگ ها و رقیق شدن خون می گردد که این مسئله ، با خونریزی همراه خواهد بود ؛ بنابراین به بیماران توصیه می شود ، به منظور جلوگیری از بروز خونریزی در دوران نقاهت عمل پولیپ بینی ، از مصرف الکل خودداری نمایند.

استعمال دخانیات نیز موجب بروز تاخیر در بهبودی می گردد ؛ بنابراین بهتر است در این دوران ، از مصرف سیگار و قلیان نیز خودداری شود.

درد بعد از جراحی پولیپ بینی

در صورتی که پس از عمل پولیپ بینی ، احساس درد داشتید ؛ به غیر از استفاده از مسکن های تجویز شده توسط پزشک مجاز به مصرف داروهای دیگر نیستید ؛ بنابراین در صورت تمایل به مصرف سایر داروها در ابتدا با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

هزینه عمل پولیپ بینی

هزینه عمل پوليپ بيني ، با توجه به موارد بسیاری در هر فرد متغیر می باشد ؛ از این رو جهت کسب آگاهی از هزینه جراحی پولیپ بینی ، باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان