جراحی انحراف بینی

همه چیز درباره جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی : یک تیغه نازک و انعطاف پذیر در وسط و در میان حفره های بینی قرار گرفته است و همانند یک ستون عمل می کند ؛ تیغه میانی بینی ، را در اصطلاح پزشکی سپتوم می نامند ؛ در حالت طبیعی این تیغه یا همان سپتوم باید کاملا صاف بوده و در وسط دو حفره بینی قرار گیرد ، اما معمولا در اکثر افراد این تیغه صاف نبوده و دارای انحراف می باشد ؛ حال با توجه به میزان شدت انحراف سپتوم در برخی از افراد نیاز به درمان می باشد . ( جراحی بینی )

به میزان شدت انحراف سپتوم ، یکی از حفره ها از دیگری بزرگتر بوده و یکی از آن ها گرفته شده و بدین ترتیب ، جریان هوا در آن کاهش می یابد و در نتیجه منجر به خشک شدن تیغه بینی و حتی ترک خوردن آن می شود.

از دلایل بروز انحراف در تیغه میانی بینی ، می توانیم به وراثت و اصابت ضربه به بینی اشاره کنیم.

 

جراحی انحراف بینی

درمان قطعی انحراف بینی

تنها راه درمان قطعی انحراف بینی ، که سبب رفع مشکلات تنفسی نیز می شود ، انجام جراحی است ؛ جراحی انحراف بینی ، را در اصطلاح پزشکی سپتوپلاستی می نامند.

علائم انحراف تیغه میانی بینی

از علائم و نشانه های انحراف تیغه میانی بینی می توانیم به مواردی ؛ همچون خر و پف ، خشک شدن دهان در هنگام خواب ، مشکلات تنفسی ، خونریزی بینی ، آبریزش بینی ، اختلال در بویایی و غیره اشاره کنیم.

عمل انحراف بینی و زیبایی همزمان

بسیاری از افراد تصور می کنند با انجام سپتوپلاستی ( جراحی انحراف بینی ) ، ایرادات فرم ظاهری بینی شان نیز بر طرف می شود ، در صورتی که اینطور نیست ؛ در حین انجام عمل سپتوپلاستی ، تنها بر روی رفع انحراف تیغه سپتوم و مشکلات تنفسی تمرکز می گردد ؛ به همین علت به کسانی که تمایل دارند ، فرم ظاهری بینی شان نیز اصلاح شود ، انجام جراحی سپتورینوپلاستی توصیه می شود.

در حین انجام عمل سپتورینوپلاستی ( عمل زیبایی و انحراف بینی ) ، علاوه بر رفع انحراف تیغه میانی بینی بر روی رفع ایرادات فرم ظاهری آن نیز تمرکز می شود.

عمل انحراف بینی با لیزر

منظور از انحراف بینی ، انحراف غضروف میانی حفره های بینی می باشد ؛ لازم به ذکر است لیزر توانایی ایجاد تغییر در ساختار غضروف و استخوان بینی را ندارد ؛ از این رو گفته می شود امکان انجام جراحی انحراف بینی با لیزر ، وجود ندارد ؛ بنابراین تمامی مطالب موجود در رابطه  با جراحی بینی با لیزر صحت نداشته و تنها جنبه تبلیغاتی دارند .

 

مراقبت های بعد از جراحی انحراف بینی

همانطور که می دانید رعایت نکات و دستورالعمل های پزشک قبل و بعد از جراحی بینی ، از اهمیت به سزایی برخوردار است ؛ چرا که بر روی نتایج دریافتی از این جراحی ، تاثیرگذار بوده و می تواند از بروز خطرات و عوارض ناشی از آن نیز جلوگیری کند ؛ به همین علت در ذیل ، به طور مختصر در این باره توضیح داده ایم ؛ اما در صورت کسب اطلاعات بیشتر ، به مقاله مربوطه موجود در سایت مراجعه نمایید.

  • در دوران نقاهت جراحی بینی به طور طاق باز بخوابید.
  • از استعمال دخانیات در این دوران ، خودداری نمایید.
  • داروهای تجویز شده از طرف پزشک را سر موقع مصرف کنید.
  • از انجام فعالیت های سنگین ، اجتناب کنید.
  • خوراکی های سفت را که نیاز به جویدن طولانی مدت دارند ، از رژیم غذایی خود در دوران نقاهت جراحی بینی حدف نمایید.
  • و از این قبیل موارد

درد عمل انحراف بینی

میزان درد ناشی از عمل انحراف بینی ، بسته به میزان آستانه تحمل درد افراد متفاوت می باشد ؛ لازم به ذکر است در حالت کلی درد ناشی ازجراحی بینی خفیف بوده و با مصرف مسکن بر طرف می شود .

هزینه جراحی انحراف بینی

هزینه جراحی انحراف بینی ، با توجه به پارامترهای بسیاری متغیر می باشد ؛ از این رو جهت اطلاع دقیق از هزینه عمل انحراف بینی باید به جراح بینی مراجعه شود .

آیا بیمه هزینه جراحی انحراف بینی را متقبل می شود ؟ از آنجایی که عمل انحراف بینی در دسته جراحی های درمانی قرار می گیرد ، امکان این که شرکت های بیمه بخشی از هزینه آن را پرداخت کنند ، وجود دارد ؛ با این حال بهتر است جهت کسب اطلاعات بیشتر در این باره از شرکت بیمه مورد نظرتان پرس و جو نمایید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان